DLC-T2.8CHR#1
DLC-T2.8CHR#1
DLC-T2.8CHR#1
DigiKey Part Number
3190-DLC-T2.8CHR#1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DLC-T2.8CHR#1
Description
2.8'' ROUND IPS DISPLAY SUNLIGHT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) RGB 2.8" (71.12mm) 480 x 480
Category
Backlight
LED
Dot Pixels
480 x 480
Packaging
Bag
Interface
RGB
Controller Type
ST7701S
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)