MM5Z3V6B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diotec Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-523
SOD-523
MM5Z3V6B
DigiKey Part Number
4878-MM5Z3V6BTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MM5Z3V6B
Description
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MM5Z3V6B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW