ZXMN10A08E6TA
DigiKey Part Number
ZXMN10A08E6TR-ND - Tape & Reel (TR)
ZXMN10A08E6CT-ND - Cut Tape (CT)
ZXMN10A08E6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZXMN10A08E6TA
Description
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT26
Detailed Description
N-Channel 100 V 1.5A (Ta) 1.1W (Ta) Surface Mount SOT-26
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.7 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
405 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-26
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 3.2A, 10V