AP1501A-50K5G-13
DigiKey Part Number
31-AP1501A-50K5G-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP1501A-50K5G-13CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP1501A-50K5G-13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP1501A-50K5G-13
Description
IC REG BUCK 5V 5A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 5A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
EDA/CAD Models
AP1501A-50K5G-13 Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Part Status
Active
Frequency - Switching
150kHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4.5V