SLPX222M200H9P3
DigiKey Part Number
338-1595-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPX222M200H9P3
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 90mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
5.25 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
7.72 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C