380LX222M200A052
DigiKey Part Number
338-2693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
380LX222M200A052
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 90mOhm 3000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm