336KBM035M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,360
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1,915
Datasheet
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Panasonic Industry
KEMET
Chinsan (Elite)
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6.032Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
336KBM035M
DigiKey Part Number
1572-336KBM035M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
336KBM035M
Description
ELECTROLYTIC/IC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
84 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
580 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.032Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C