EEU-EB1V330S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 556
Direct
Chemi-Con
Direct
Nichicon
Chemi-Con
Nichicon
33 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EEU-EB1V330S
DigiKey Part Number
P13475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB1V330S
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-EB1V330S Models
Ripple Current @ Low Frequency
46 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
59.8 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C