TV30C120JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Comchip Technology
In Stock: 2,980
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 7,807
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
KYOCERA AVX
In Stock: 955
Diodes Incorporated
19.9V Clamp 150.75A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
TV30C120JB-G
DigiKey Part Number
TV30C120JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV30C120JB-G
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV30C120JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
150.75A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V