SMCJ12CA-HRA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 38,816
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4,187
Datasheet
Direct
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
KYOCERA AVX
In Stock: 955
19.9V Clamp 75.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ12CA-HRA
DigiKey Part Number
SMCJ12CA-HRA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ12CA-HRA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
75.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V