NC2SWLF.020 1LB
DigiKey Part Number
NC2SWLF.0201LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NC2SWLF.020 1LB
Description
LF SOLDER WIRE 99.3/0.7 TIN/COPP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Lead Free No-Clean Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 24 AWG, 25 SWG Spool, 1 lb (454 g)
Category
Melting Point
441°F (227°C)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Flux Type
No-Clean
Packaging
Bulk
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG
Part Status
Active
Process
Lead Free
Type
Wire Solder
Form
Spool, 1 lb (454 g)
Composition
Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7)
Base Product Number
Diameter
0.020" (0.51mm)