SMD2SWLF.031 1LB
DigiKey Part Number
SMD2SWLF.0311LB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SWLF.031 1LB
Description
LF SOLDER WIRE 99.3/0.7 TIN/COPP
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 20 AWG, 22 SWG Spool, 1 lb (454 g)
Category
Melting Point
441°F (227°C)
Wire Gauge
20 AWG, 22 SWG
Packaging
Bulk
Process
Lead Free
Part Status
Active
Form
Spool, 1 lb (454 g)
Type
Wire Solder
Shelf Life
60 Months
Composition
Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Diameter
0.031" (0.79mm)