SMD2SWLF.012 100G
DigiKey Part Number
SMD2SWLF.012100G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SWLF.012 100G
Description
LF SOLDER WIRE 99.3/0.7 TIN/COPP
Detailed Description
Lead Free No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7) 28 AWG, 30 SWG Spool, 3.53 oz (100g)
Category
Diameter
0.012" (0.31mm)
Melting Point
441°F (227°C)
Wire Gauge
28 AWG, 30 SWG