DR127D254P20F
DigiKey Part Number
DR127D254P20F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127D254P20F
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 20-PIN FEM
Detailed Description
Connector to DIP 1.27mm Header 20 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
20
Pitch
0.050" (1.27mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Size / Dimension
0.700" x 1.000" (17.78mm x 25.40mm)
Package Accepted
1.27mm Header