DR127D254P40F
DigiKey Part Number
DR127D254P40F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127D254P40F
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 40-PIN FEM
Detailed Description
Connector to DIP 1.27mm Header 40 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
40
Pitch
0.050" (1.27mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Size / Dimension
0.900" x 2.000" (22.86mm x 50.80mm)
Package Accepted
1.27mm Header