DR127D254P10M
DigiKey Part Number
DR127D254P10M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR127D254P10M
Description
DUAL ROW 1.27MM PITCH 10-PIN MAL
Detailed Description
Connector to DIP 1.27mm Header 10 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
10
Pitch
0.050" (1.27mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Size / Dimension
0.700" x 0.500" (17.78mm x 12.70mm)
Proto Board Type
Connector to DIP
Base Product Number
Package Accepted
1.27mm Header