ED1H100MP20511U
DigiKey Part Number
4191-ED1H100MP20511UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-ED1H100MP20511UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1H100MP20511U
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
31.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
105 mA @ 100 kHz
Impedance
1.4 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C