ED1H100MNN0511EU
DigiKey Part Number
4191-ED1H100MNN0511EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1H100MNN0511EU
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
31.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
105 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.45 Ohms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C