ELXZ6R3ETS682ML25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 398
Datasheet
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
ELXZ6R3ETS682ML25S
DigiKey Part Number
ELXZ6R3ETS682ML25S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ6R3ETS682ML25S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
2.176 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.56 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C