ELXV6R3ELL682MM25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 196
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 179
Nichicon
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV6R3ELL682MM25S
DigiKey Part Number
ELXV6R3ELL682MM25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV6R3ELL682MM25S
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXV6R3ELL682MM25S Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.9975 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.35 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C