PTS526SMG15SMTR21 LFS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
C&K
In Stock: 0
Datasheet
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
PTS526SMG15SMTR21 LFS
DigiKey Part Number
108-PTS526SMG15SMTR21LFSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTS526SMG15SMTR21 LFS
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PTS526SMG15SMTR21 LFS Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
1.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Packaging
Tape & Reel (TR)
Outline
5.20mm x 5.20mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm