SMCJ16CA-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
Bourns SMxJ-Q Series Diodes | Digi-Key Daily
SMCJ16CA-Q
DigiKey Part Number
SMCJ16CA-Q-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ16CA-Q
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ16CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V