SMCJ16CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Littelfuse Inc.
26V Clamp 57.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ16CAH
DigiKey Part Number
283-SMCJ16CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ16CAH
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Automotive
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V