SMBJ64CA
DigiKey Part Number
SMBJ64CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ64CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ64CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ64CA
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
103V Clamp 5.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ64CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V