SMBJ64CA
DigiKey Part Number
SMBJ64CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ64CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ64CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ64CA
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
103V Clamp 5.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ64CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V