SF-1206SA050M-2
DigiKey Part Number
118-SF-1206SA050M-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SF-1206SA050M-2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-SF-1206SA050M-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206SA050M-2
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 65VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 65 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.006
Approval Agency
cUL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)