SF-1206HH20M-2
DigiKey Part Number
SF-1206HH20M-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-1206HH20M-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-1206HH20M-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-1206HH20M-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 20A 24VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 24 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-1206HH20M-2 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A
Melting I²t
64.0
Approval Agency
UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.002 Ohms