BSDH10G65E2
DigiKey Part Number
118-BSDH10G65E2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSDH10G65E2
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole TO-220-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Series
Capacitance @ Vr, F
323pF @ 1V, 1MHz
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220-2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 10 A