1.5SMC27CA-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
37.5V Clamp 40.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC27CA-Q
DigiKey Part Number
118-1.5SMC27CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC27CA-Q
Description
TVS DIODE 23.1VWM 37.5V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
40.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
23.1V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
25.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
37.5V