SMCJ22CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
35.5V Clamp 42.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
High Power TVS Diodes
SMCJ22CAH
DigiKey Part Number
283-SMCJ22CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ22CAH
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V