PM5RDW12.0
PM5RDW12.0
PM5RDW12.0
DigiKey Part Number
492-1660-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5RDW12.0
Description
LED PNL IND RED DIFF 5MM LEADS
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 45° 2.1V 20mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
EDA/CAD Models
PM5RDW12.0 Models
Category
Current
20mA
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Lens Style
Round with Domed Top
Millicandela Rating
2mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
700nm
Lens Color
Red
Viewing Angle
45°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
2.1V