PM5GDW12.0
DigiKey Part Number
PM5GDW12.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5GDW12.0
Description
LED PNL IND GREEN DIFF 5MM LEADS
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 45° 2.1V 30mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
EDA/CAD Models
PM5GDW12.0 Models
Category
Current
30mA
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Lens Style
Round with Domed Top
Millicandela Rating
25mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
568nm
Lens Color
Green
Viewing Angle
45°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
2.1V