PM53-YGW12.0
PM53-YGW12.0
PM53-YGW12.0
DigiKey Part Number
492-1212-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM53-YGW12.0
Description
LED PNL IND GRN/YLW DIFF 5MM LDS
Detailed Description
LED Panel Indicator Green, Yellow Diffused 40° 2.1V Green, 2V Yellow 30mA Green, 30mA Yellow Wire Leads - 12" (304.80mm)
EDA/CAD Models
PM53-YGW12.0 Models
Category
Voltage
2.1V Green, 2V Yellow
Current
30mA Green, 30mA Yellow
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Green, Yellow
Wavelength - Peak
568nm Green, 590nm Yellow
Lens Color
White
Viewing Angle
40°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)