DQD20-24-S5
DigiKey Part Number
179-DQD20-24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD20-24-S5
Description
DC-DC, ISOLATED, 20 W, 9~36 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DQD20-24-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.49" H (25.4mm x 25.4mm x 12.5mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
20 W