DQD20-24-S5-T
DigiKey Part Number
179-DQD20-24-S5-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQD20-24-S5-T
Description
DC-DC, ISOLATED, 20 W, 9~36 VDC
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 4A 36V Input
Category
Power (Watts)
20W
Manufacturer
Bel Power Solutions
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tray
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (75.9mm x 31.5mm x 21.3mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Voltage - Output 1
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A