DQC30-48-S5-T
DigiKey Part Number
179-DQC30-48-S5-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DQC30-48-S5-T
Description
DC-DC, ISOLATED, 3 W, 19~74 VDC
Detailed Description
Open Frame DC DC Converter 1 Output 5V 6A 74V Input
Category
Current - Output (Max)
6A
Power (Watts)
30W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Efficiency
89.5%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
19V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
74V
Size / Dimension
2.68" L x 1.48" W x 1.20" H (68.0mm x 37.6mm x 30.5mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
5V