VHK150W-Q48-S12
DigiKey Part Number
179-VHK150W-Q48-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHK150W-Q48-S12
Description
DC/DC CONVERTER 12V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12V 12.5A 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHK150W-Q48-S12 Models
Category
Voltage - Output 1
12V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
12.5A
Series
Power (Watts)
150W
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.23" L x 4.00" W x 1.50" H (107.5mm x 102.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input (Max)
75V