LTC3621EMS8E-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LTC3621EMS8E-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3621EMS8E-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LTC3621EMS8E-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
17V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Voltage - Input (Min)
2.7V