LTC3406BES5-1.5#TRMPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LTC3406BES5-1.5#TRMPBF |
Description | IC REG BUCK 1.5V 600MA TSOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LTC3406BES5-1.5#TRMPBF Models |
Category | Voltage - Input (Max) 5.5V |
Mfr | Voltage - Output (Min/Fixed) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Output |
Part Status Active | Frequency - Switching 1.5MHz |
Function Step-Down | Synchronous Rectifier Yes |
Output Configuration Positive | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Topology | Mounting Type Surface Mount |
Output Type | Package / Case |
Number of Outputs 1 | Supplier Device Package TSOT-23-5 |
Voltage - Input (Min) 2.5V | Base Product Number |