LTC3240EDC-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LTC3240EDC-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LTC3240EDC-3.3#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LTC3240EDC-3.3#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3240EDC-3.3#TRMPBF
Description
IC REG CHRG PUMP 3.3V 150MA 6DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 150mA 6-WFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LTC3240EDC-3.3#TRMPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Up/Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
1.8V