LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF
DigiKey Part Number
505-LTC3204BEDC-3.3#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF
Description
IC REG CHARG PUMP 3.3V 50MA 6DFN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 6-WFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC3204BEDC-3.3#TRMPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
4.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.2MHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage - Input (Min)
1.8V