LT3971IMSE-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT3971IMSE-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3971IMSE-3.3#PBF
Description
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10MSOP
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1.2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
EDA/CAD Models
LT3971IMSE-3.3#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
38V
Frequency - Switching
200kHz ~ 2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
10-MSOP-EP
Voltage - Input (Min)
4.3V