LT3582EUD-12#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3582EUD-12#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3582EUD-12#TRPBF
Description
IC REG BUCK BOOST 12V DL 16QFN
Detailed Description
Boost, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive and Negative (Dual Rail) Fixed ±12V 2 Output 285mA (Switch), 490mA (Switch) 16-WFQFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
LT3582EUD-12#TRPBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
No
Function
Step-Up
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive and Negative (Dual Rail)
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Number of Outputs
2
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2.55V