LT3009ESC8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT3009ESC8-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT3009ESC8-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT3009ESC8-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3009ESC8-2.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 20MA SC-70-8
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 20mA SC-70-8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3009ESC8-2.5#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
63dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SC-70-8
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 20mA