LT1765EFE-2.5#PBF
DigiKey Part Number
LT1765EFE-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1765EFE-2.5#PBF
Description
IC REG BUCK 2.5V 3A 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1765EFE-2.5#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
25V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
1.25MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Voltage - Input (Min)
3V