MAX4403AUD+ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
STMicroelectronics
Texas Instruments
Texas Instruments
Rochester Electronics, LLC
STMicroelectronics
In Stock: 661
Standard (General Purpose) Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP
MAX4403AUD+
DigiKey Part Number
MAX4403AUD+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX4403AUD+
Description
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MAX4403AUD+ Models
Category
Voltage - Input Offset
1 mV
Mfr
Current - Supply
410µA (x4 Channels)
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
30 mA
Part Status
Active
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Rail-to-Rail
Mounting Type
Surface Mount
Slew Rate
1V/µs
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Gain Bandwidth Product
800 kHz