10147523-144-1HLF
DigiKey Part Number
609-10147523-144-1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10147523-144-1HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10147523-144-1HLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10147523-144-1HLF
Description
BERGSTAK FX10 0.5MM RECEPTACLE
Customer Reference
Detailed Description
144 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
10147523-144-1HLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
29.5µin (0.75µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm, 6mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)