10147520-144-THLF
DigiKey Part Number
609-10147520-144-THLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10147520-144-THLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10147520-144-THLF
Description
BERGSTAK FX10 0.5MM HEADER
Customer Reference
Detailed Description
144 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
10147520-144-THLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
6mm
Number of Positions
144
Height Above Board
0.209" (5.30mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)