L77HDB44SD1CH4R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 0
Datasheet
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
L77HDB44SD1CH4R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
L77HDB44SD1CH4R
DigiKey Part Number
L77HDB44SD1CH4R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77HDB44SD1CH4R
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44P R/A SLDR
Detailed Description
EDA/CAD Models
L77HDB44SD1CH4R Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Backset Spacing
0.350" (8.89mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Grounding Tabs
Number of Positions
Voltage Rating
250V
Number of Rows
3
Contact Form
Stamped
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Brass
Flange Feature
Board Side (4-40)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C