20021121-00050C4LF
DigiKey Part Number
609-20021121-00050C4LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-20021121-00050C4LFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021121-00050C4LF
Description
HD SMT
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 50 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20021121-00050C4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC